Kurumsal web tasarım kurumsal firmaların ürün ve hizmetlerini tanıttığı web sitelerine denilir. Kurumsal web tasarım yapılırken işin en başından sonuna kadar birçok faktöre dikkat edilmek zorundadır. Çünkü, kurumsal firmanın web sitesi aslında firmanın doğrudan kimliğini gösteren bir yapıdır. Bu yüzden kurumsal web sitesi tasarımı yapılırken ve yaptırırken özen gösterilmesi önemlidir.

Kurumsal firmaların kurumsal website yaptırırken dikkat edeceği ilk ve en önemli nokta ise kurumsal web tasarım firmaları arasında bu işi yapabilecek en iyi ve güvenilir firmayı seçmektir. Peki kurumsal web tasarım firmaları seçerken neler dikkat edilmeli, buyrun birlikte bakalım.

Adım Adım Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarımı yaptırırken hangi yolları izleyeceğiz, nelere dikkat edeceğiz, tüm bunların cevabını yazımızda okuyabilirsiniz. İlk olarak kurumsal web tasarım firmaları arasında seçim yaparken dikkat edeceğimiz noktalara değineceğiz.

Kurumsal Web Tasarım Firmaları Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurumsal web tasarımı yapan firmaları seçerken dikkat edeceğiniz bazı hususlar vardır. Bunların kimisi çok önemlidir, kimisi ise o kadar da önemli değildir. Biz bunları anlatırken, önem noktasına göre değil de rastgele sıraladık. Buyrun, birlikte inceleyelim;

1. Güvenilirlik:

Kurumsal web tasarım firması seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta web tasarım firmasının güvenilirliğidir. Bir firmanın güvenilirliğini sorgulamak da günümüzde daha kolaydır. Örneğin, internette firma ile ilgili yapılan yorumlara bakabilirsiniz. Veya en net ve kesin cevabı, firmanın daha önce web tasarımı yaptığı müşterilerini arayarak, onlardan tavsiye alabilirsiniz. Firmanın güvenilirliğini teyit ettikten sonra, bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

2. Erişebilirlik:

Web tasarım ajansının telefonlara ne kadar hızlı dönüş yaptığı, o firmanın eriebilirliğini gösterir. Eğer firmanın müşterileri ile iletişimi zayıfsa zaten 1-2 görüşmeden sonra bazı aksaklıklar mutlaka hissedeceksiniz. Kurumsal web tasarım yaptırdığınız firmanıza 7/24 ulaşabilmeniz gerekmektedir. Bu bir müşteri için çok önemlidir.

3. Referanslar:

Web sayfası tasarımcı firmaların referansları da yeni müşteriler için oldukça önemlidir. Web tasarım firmasının referanslarına, zaten web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ama web sitesi yaptırmak istiyorsanız da mutlaka ilgili web tasarım ajansının referans gösterdiği firmalar ile iletişime de geçmenizde fayda var. Neden Mi??? Çünkü, bazı "çürük elma" diye tabir ettiğimiz web dizayn firmaları maalesef kendisinin yapmadığı web sitelerini referans olarak göstermeye cesaret edebiliyor!

4. Teknik Destek:

Kurumsal web tasarım firması seçiminde önemi en yüksek noktalardan birisi de teknik destek hizmetidir. Çünkü, web siteleri günümüzde sıklıkla siber saldırılara uğramaktadır. Bunun neticesinde ise web siteleri zarar görebilmektedir. Bu yüzden, web tasarım firmaları müşterilerine teknik destek hizmetini olabildiğince geniş ve kolay ulaşılabilir sunmalı.

5. Hizmet Çeşitliliği:

Hizmet çeşitliliği de önemli bir etkendir. Eğer web tasarımı yapan firma, müşterisine farklı hizmetler de sunabiliyorsa, bu durum hem müşteri hemde web tasarımcı firma için çok verimli olur. Örneğin, kurumsal web sayfası tasarımını yaptırdığınız firmaya ilerleyen dönemler de SEO çalışması da yaptırmak istiyorsunuz. İşte bu nokta da firma sizin web sitenizi tasarladığı için doğal olarak sitenizin yapısını da en iyi onlar bilecektir. Böylece SEO çalışmasını da hem daha uygun fiyatlara hem de daha başarılı olarak yapabilecektir. Bu yüzden hizmet çeşitliliği de çok önemlidir.

6. Fiyat:

Fiyat konusu aslında kurumsal web tasarım yaptırmak isteyen müşterilerin ilk dikkat ettikleri noktadır. Ama bir web tasarımcı için fiyat konusu her zaman 2. hatta 3. plandadır. 06 Web Tasarım gibi güvenilir firmalar, zaten müşterilerine en uygun fiyatlar ile en kaliteli hizmetleri verecekleri için, müşterilerin bu konuda rahat olmasında fayda var.

Kurumsal Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Kurumsal web tasarım yaptırırken birçok dikkat edilecek husus vardır. Bunları sizler için kısa kısa açıklamaya çalıştık, umarım faydalı olur. Kısaca kurumsal web sitesi nasıl olmalı;

1. Sektör:

Kurumsal web tasarım yapılırken ilk dikkate alınacak konu, ilgili firmanın hangi sektörde olduğunun tespitidir. Çünkü, sektör ile alakalı web tasarımının ilk ve son çizgileri belirlenir. Örneğin, yemek sektöründe ki firmanın web sitesi ile enerji sektöründe ki firmanın web sitesi arasında dağlar kadar fark vardır. Bu yüzden kurumsal web tasarım için sektörün net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir.

2. Ürün/Hizmet:

Kurumsal internet sitesi yapılırken, ilgili firmanın ürün ve hizmet bilgileri net ve doğru bir şekilde belirlenmeli. Böylece, web sitesinin sayfa yapısı ve işlevsellik yapısı doğru bir şekilde yapılabilir.

3. İşlevsellik:

Kurumsal web tasarım aşamalarından en önemlisi kurumsal web sitesinin işlevselliğidir. Hangi özelliklerin web sitenizde yer almasını istiyorsanız, bunlar net bir şekilde belirlemelisiniz. Örneğin, canlı chat, whatsapp modülü, interaktif harita v.b... özelliklerin net bir şekilde belirlenmesi gerekiyor.

4. Renkler:

Kurumsal website tasarımı yapılırken renkler çok önemlidir. Hangi renk tonlarını kullanmak istiyorsanız, bunları web tasarım uzmanına mutlaka söylemelisiniz. Veya renk seçimi ile ilgili yardımı kurumsal web tasarım uzmanı'ndan almalısınız.

Kurumsal Web Sitesinde Olmazsa Olmaz Sayfalar Nelerdir?

Kurumsal web sitelerinde de olmaz olmaz sayfalar vardır. Çünkü, kurumsal web tasarım yapılırken, genellikle bu tarz sayfalar her kurumsal firmanın web sitesinde yer alır veya alması gerekir. Aşağıda ki sayfalar kurumsal web sitenizde mutlaka yer almalı;

 • Hakkımızda sayfası,
 • İletişim sayfası,
 • Gizlilik Politikası sayfası,
 • Çerez Kullanım Politikası sayfası,
 • Web sitesi zorunluluğu yasasında ki sayfalar (altta ki başlıkta yazıyor),
 • Referanslar,
 • Blog (her ne kadar zorunlu olmasa da artık günümüzde neredeyse tüm kurumsal firmaların blog sayfaları vardır. Yani trend bir konudur ve mutlaka kurumsal web tasarımı yapılırken blog sayfası da sitenize eklenmeli)
 • Basın Biz sayfası (varsa),
 • Duyurular sayfası (oldukça önemli),

Bu sayfalar mutlaka firma web sitenizde yer almalı.

Zorunlu Web Sitesi Kanununa Göre Kurumsal Web Sitenizde Yer Alması Gereken Sayfalar ve Bilgiler Nelerdir?

 • Şirket ile ilgili yapılan her türlü değişikliğin (pay devri, hisse devri, v.b...) web sitenizde duyurulması gerekmektedir,
 • Şirketinizin ortaklı yapısı web sitenizde yer almalı,
 • Yönetim kurulu toplantıları hakkında ki duyuruların ve bilgilerin web sitenizde yer alması,
 • Finansal bilgilerin erişilebilir olması,
 • Şirketin ticari bilgileri yer almalı (ünvan v.b..)

Kısaca kurumsal web tasarım aşamaları ve dikkat edilecek hususlar bunlardır. En iyi kurumsal web siteleri genellikle bu bilgilere web sitelerinde yer vermektedir. Ayrıca, 06 web tasarım firması olarak daha önce yaptığımız kurumsal web sitesi örnekleri 'ni inceleyebilirsiniz. Aynız zamanda sizlerde firmanız için bizden kurumsal web tasarım fiyatları teklifi alabilirsiniz. Sizin için en doğru ve en hızlı hizmeti sunacağımızdan emin olabilirsiniz.